Badania naukowe na temat Treningu EMS

Trening EMS – różne artykuły

Pisano wiele artykułów nt. wpływu treningu EMS na redukcję masy ciała. Czytając szereg z nich na pewno zadawaliście sobie pytanie czy elektrostymulacja faktycznie działa, przecież każdy kogo znacie chodzi na siłownie i tam zdobywa swoją wymarzoną sylwetkę.

Trening EMS… Niby szybki, niby skuteczny, podobno dla wszystkich. Innowacyjna i nowoczesna metoda treningowa pozwalająca osiągać szybsze efekty w zaledwie 25 minut. Trenerzy zachwalają, klienci polecają i wracają na kolejne treningi… Dlaczego?

Ludzie lubią jasne sytuacje – albo coś działa albo nie, dla rozwiania wszelkich wątpliwości przeprowadzone zostały badania naukowe przez . przez Katedrę i Zakład Fizjologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu w 2015r.

Badania były wykonywane na bezprzewodowym urządzeniu B-Body, na którym trenują w SMARTGYM nasi klienci.

Badania nad treningiem EMS

Planowana liczba pacjentów, która została poddana badaniu wyniosła 30 osób, w wieku 25-50 lat. Pacjenci zostali przydzieleni do 3 grup:

grupa I –10 pacjentów obu płci z otyłością (BMI 30,0 kg/m2) poddanych 4-tygodniowemu treningowi EMS (30 minut, 3 razy w tygodniu);

grupa II –10 pacjentów obu płci z otyłością (BMI 30,0 kg/m2) poddanych 4-tygodniowemu treningowi EMS (30 minut, 3 razy w tygodniu) i restrykcjom kalorycznym (kontrolowana dieta ubogo energetyczna);

grupa III –10 pacjentów obu płci z otyłością (BMI 30,0 kg/m2) stosujących 30-minutowy umiarkowany wysiłek fizyczny (3 razy w tygodniu) i poddanych restrykcjom kalorycznym (kontrolowana dieta ubogo energetyczna).

Kwalifikacja wstępna obejmuje wywiad lekarski, odbywający się w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do treningu EMS oraz analiza masy i składu ciała (w tym ocena masy tkanki tłuszczowej, beztłuszczowej masy ciała i całkowitej zawartości wody) .

Wyniki:

Po 4 tygodniach od wprowadzenia treningu EMS i interwencji dietetycznej zaobserwowano istotne zmiany w składzie ciała osób uczestniczących w badaniu : obniżenie masy ciała średnio o 4,2 kg, procentowy spadek tkanki tłuszczowej o 2% z 37,6 % na 35,5%, natomiast poziom tkanki mięśniowej utrzymał się na tym samym poziomie. Dodatkowo poziom tkanki *wisceralnej z 7 spadł na poziom 6.

Tabela 1. Efekty stosowania elektrostymulacji mięśniowej (EMS) w redukcji masy ciała

Wnioski

Wśród osób otyłych, zastosowanie elektrostymulacji może być rozpatrywane nie tylko pod kątem redukcji zawartości tkanki tłuszczowej, ale również w celu poprawy sylwetki (przede wszystkim wzmocnienia i rozbudowy mięśni) oraz urody i poprawy jakości skóry. Nie ulega wątpliwości, że odchudzanie staje się o wiele łatwiejsze, gdy wraz z efektami uzyskanymi przez dietę pacjent pozbywa się cellulitu i ujędrnia ciało. Ponadto trening EMS jest pomocnym narzędziem w modelowaniu obwodu talii oraz przyczynia się do zmniejszenia obwodów ud.

Dodatkowym atutem działania EMS jest łagodzenie napięcia i bólu, relaks, a także oszczędność czasu. Podsumowując, śmiało można wnioskować, że dieta w połączeniu z elektrostymulacją mięśni jest skuteczną strategią interwencyjną w procesie odchudzania. Trening EMS bez wątpienia stanowi alternatywę dla konwencjonalnego treningu fizycznego u osób, którzy cenią sobie czas, oczekują szybkich efektów czy też borykają się z kontuzjami ( trening EMS nie obciąża stawów ).

SMARTGYM – Twój mobilny trening EMS

Mam nadzieje że ten artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości co do skuteczności metody treningu EMS. Jeżeli cenisz sobie czas, komfort i szybkość efektów, to trening EMS jest właśnie dla Ciebie.

Zapraszamy do SMARTGYM na mobilny trening EMS w całym Trójmieście i okolicach , pracujemy na tym samym sprzęcie na którym były robione badania.

Do zobaczenia …

*tkanka wisceralna – tłuszcz który gromadzi się w jamie brzusznej w okolicy ważnych dla życia narządów.

PIŚMIENNICTWO

von Stengel S., Bebenek M., Engelke K., Kemmler W.: Whole-Body Electromyostimulation to Fight Osteopenia in Elderly Females: The Randomized Controlled Training and Electrostimulation Trial (TEST-III). J Osteoporos 2015; 643520. doi: 10.1155/2015/643520 Hirose T., Shiozaki T., Shimizu K., Mouri T., Noguchi K., Ohnishi M., Shimazu TJ.: The effect of electrical muscle stimulation on the prevention of.