Cel: wybór odpowiedniego trenera personalnego. Na co zwrócić uwagę?

Postanowiłeś zapisać się na siłownię i ćwiczyć pod opieką trenera personalnego? Świetnie – na zmiany nigdy nie jest za późno. Jednak wybór właściwego specjalisty nie jest wcale taką oczywistą sprawą. Zobacz, czym kierować się przy doborze trenera personalnego.

1. Wygląd

Pierwszą rzeczą, jaka rzuci Ci się w oczy podczas pierwszego kontaktu z trenerem osobistym, jest jego wygląd. Ciało trenera personalnego powinno być bardzo zadbane i znakomicie wyćwiczone. Po pierwsze, ma Ci dawać przykład, a po drugie, wyrzeźbiona sylwetka jest przecież najlepszą reklamą (bądź też autoreklamą) jego usług.

2. Wiedza

W parze z wyglądem idzie wiedza teoretyczna na temat ćwiczeń i zdrowego odżywiania uzyskana podczas specjalistycznych kursów i szkoleń. Ponadto trener personalny powinien znać przynajmniej podstawy anatomii człowieka, aby być w stanie pomagać ludziom mającymi problemy zdrowotne różnego rodzaju.

3. Zaangażowanie

Dobry trener przede wszystkim lubi swoją pracę i czerpie z niej satysfakcję. Będzie to widoczne podczas współpracy z Tobą – jeśli naprawdę kocha to, co robi, jego zaangażowanie w treningi i starania o Twoje postępy będzie znacznie większe. Co prawda nie da się zaangażowania wywnioskować z rozmowy, ale z obserwacji – owszem. Świetną okazją do tego jest próbny trening.

4. Zaufanie

Pomiędzy trenerem personalnym, a jego podopiecznym musi nawiązać się specyficzna więź, której podstawą jest wzajemne zaufanie. Nie może być mowy o sekretach związanych z ćwiczeniami czy dietą oraz wstydzie. Dlatego dobry trener personalny powinien cechować się empatią, otwartością, komunikatywnością i przyjaznym usposobieniem.

5. Cena

Ile kosztuje trener personalny? Cena, czy to w Gdańsku, czy to w Warszawie, powinna być adekwatna do jego umiejętności, doświadczenia oraz wiedzy. Dlatego rada jest prosta: nie żałuj pieniędzy na trenera. Lepiej wydać więcej, a mieć pewność, że wypracowanie wymarzonej sylwetki oddało się w dobre ręce. Poza tym trener personalny o naprawdę niskiej cenie świadczonych usług może wydawać się podejrzany.