Co pić podczas treningu?

Każdy dietetyk i specjalista od zdrowego odżywiania przypomina, aby codziennie nawadniać swój organizm. Podczas treningu proces jest jeszcze bardziej istotny. Pojawiają się jednak kwestie związane z rodzajem napoju i okresem, w którym najlepiej przyjmować płyny. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące odpowiedniego nawadniania w trakcie treningu na siłowni. Zapraszamy do lektury.

Woda plus elektrolity

Każda osoba stawiająca pierwsze kroki na siłowni zadaje sobie pytanie, jaki rodzaj napoju będzie najlepszy. Należy pamiętać, że w trakcie treningu znacząco się pocimy, co z kolei powoduje, że tracimy cenną wodę. Sam proces jest naturalną odpowiedzią organizmu na wzrost temperatury ciała. Wszystko byłoby proste, gdyby nie fakt, że wraz z wodą pozbywamy się wielu cennych składników mineralnych. Ich uzupełnienie chroni nas przed odwodnieniem i zasłabnięciem, dlatego podczas treningu na siłowni, powinniśmy pamiętać, aby zachować równowagę wodno-elektrolitową.

Woda źródlana

Mimo tego, że woda źródlana kojarzy się z naturą i zapewnia zdrowotne korzyści, to polecana jest jako napój codzienny, który niekoniecznie sprawdzi się w trakcie treningu. Pomimo szybkiego wchłaniania przez organizm, jest bardzo uboga we wszelkie składniki mineralne, co stawia ją pod tym względem na równi z popularną kranówką. Podsumowując, nawadnianie wodą źródlaną nie jest dobrym rozwiązaniem podczas treningu.

Woda mineralna

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku wody mineralnej. Polecana w szczególności osobom trenującym mniej intensywnie oraz nie dłużej niż godzinę. Ze względu na wyższy poziom minerałów, wyróżniamy cztery rodzaje wody mineralnej. Bardzo niskozmineralizowana (do 50 mg/l), niskozmineralizowana (do 500 mg/l), średniozmineralizowana (od 500 do 1500 mg/l) oraz wysokozmineralizowana (ponad 1500 mg/l). Najlepszym rozwiązaniem podczas treningu będzie wybór wody średniozmineralizowanej, która dostarczy najważniejszych składników takich jak magnez, wapń oraz węglowodany.

Izotoniki

Innym popularnym sposobem nawadniania organizmu podczas wizyty na siłowni są napoje izotoniczne. Niestety większość z nich, czyli gotowe izotoniki, zawierają wysoką ilość cukru. Jeżeli ćwiczymy mniej niż godzinę, ich spożywanie bardziej zaszkodzi, niż pomoże naszemu organizmowi. Jednak w przypadku długich intensywnych treningów, dobrze dobrany lub samodzielnie przygotowany izotonik jest wskazany. Ze względu na dużą liczbę substancji odżywczych napój pozwala uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach oraz dzięki sodowi odpowiednio nawodnić nasz organizm.