Czy joga odchudza?
Oczywistym jest, że przy wyborze aktywności fizycznej, dla klientów istotna jest kwestia związana ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Decydując się na zajęcia jogi, klienci zadają sobie pytanie – czy poza oczywistymi efektami jogi, mogę liczyć na zmniejszenie obwodu ciała? Czy należy do tego celu wybrać inną aktywność fizyczną? Wyjaśniamy.
Spis treści:
- Czym się różni joga od ćwiczeń na odchudzanie?
- Joga a spalanie kalorii
- W jaki sposób joga wpływa na odchudzanie?
We wpisie przeczytasz, czym się różni joga od klasycznych ćwiczeń na odchudzanie, jak ma się trening jogi do spalania kalorii, oraz w jaki sposób joga może wpłynąć na odchudzenie sylwetki.
Czym się różni joga od ćwiczeń na odchudzanie?
Joga to filozofia, która ma na celu poznawanie i zjednoczenie ciała i umysłu. Składa się na ćwiczenia statycznych pozycji (tzn. asan), poprawnego oddychania ( tzn. pranajamy) oraz medytacji. Pomaga redukować stres, odzyskać równowagę i wzmocnić ciało. Na efekty ćwiczeń nie trzeba długo czekać, ponieważ regularnie praktykowana, przynosi korzyści już po pierwszych kilku tygodniach. Przede wszystkim pomaga korygować i uzyskać poprawną postawę ciała, uelastycznić sylwetkę i wyciszyć umysł. Większość asan – czyli pozycji, wykonuje się przy prostych plecach i wciągniętym brzuchu. Pomaga to wyrobieniu nawyku utrzymaniu poprawnej postawy ciała. Joga pozwala na zmniejszenie bólów wszelkiego rodzaju: stawów, kręgosłupa, karku czy krzyża. Ćwicząc aktywuje mięśnie głębokie, pobudza układ nerwowy oraz układ krążenia. Metabolizm organizmu zwiększa się, a układ krwionośny oczyszcza organizm ze zbędnych toksyn.
Joga a spalanie kalorii
Systematyczne ćwiczenia powodują zwiększenie metabolizmu oraz pobudzenie organizmu do odbudowy mięśni i ścięgien. Taka aktywność powoduje większe zapotrzebowanie na kalorie i organizm będzie korzystał ze zgromadzonych zapasów aby to zapotrzebowanie uzupełnić. Jeżeli nie będziemy ulegać zachciankom i zastosujemy zbilansowaną dietę wspierającą odchudzanie, z pewnością joga pomoże spalić nadmiar kalorii. Efekty będą z pewnością najlepsze w okolicy brzucha, ud i pośladków ponieważ te obszary są najczęściej wykorzystywane podczas pozycji jogi. Aby zwiększyć wysiłek podczas ćwiczeń, możemy pod okiem opiekuna wprowadzić do treningu bardziej dynamiczne pozycje i ćwiczyć ich płynne przejścia.
W jaki sposób joga wpływa na odchudzanie?
Czy joga może pomóc przy zrzucaniu wagi, pomimo statycznemu charakterowi ćwiczeń? Jak najbardziej. Stosowanie asan ma na celu wzmocnienie sylwetki, aktywizację słabszych mięśni i poszerzenie zakresów ruchu ciała. Ćwiczenie mięśni za pomocą jogi, pozwala na spalanie zalegającej tkanki tłuszczowej. Podczas ćwiczeń, dochodzi też do przyrostu tkanki mięśniowej i dzięki temu, przyspieszenia metabolizmu. Ćwiczenie jogi nie tylko przyczyni się do spalania większej ilości kalorii, ale także wyrzeźbienia konkretnych partii mięśni. Joga daje szansę na smukłą i silna sylwetkę, bez zwiększania masy ciała. Ćwiczenia oddechowe stosowane podczas jogi pomagają na wyciszenie lęków i stresu. Stres jest jedną z przyczyn otyłości i nadwagi. Joga prowadzi do akceptacji i większa świadomość swojego ciała.