Dlaczego treningi nie przynoszą efektów?

Regularnie uczęszczasz na siłownię, pilnujesz diety a mimo to wciąż nie widać efektów? To co najbardziej motywuje do utrzymywania formy to oczywiście widoczne efekty, więc jeśli ich nie widać możemy poczuć frustrację. Pierwsze zmiany są widoczne około 3-4 tygodnie od rozpoczęcia regularnych treningów. Lepsze samopoczucie i kondycja to pierwsze zauważalne skutki regularnych ćwiczeń. Jeżeli czujesz że stoisz w miejscu, pomimo systematycznie podejmowanych kroków ku lepszej sylwetce i zdrowiu, oznacza to, że coś jest nie tak. Dlaczego treningi nie przynoszą efektów? Jak to zmienić? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Co może wpływać na brak efektów treningu?
  • Czy warto skorzystać z usług trenera personalnego?

We wpisie dowiesz się, jakie czynniki mogą wpływać na brak efektów treningu, oraz czy warto w takim wypadku skorzystać z usług trenera personalnego.

Co może wpływać na brak efektów treningu?

Źle dobrany trening, to najczęstsza przyczyna braku efektów. Jeżeli posiadamy opracowany plan treningowy, musimy pamiętać, że najlepsze efekty przynosi on w pierwszych 2-3 tygodniach ćwiczeń – po upływie tego czasu warto zmienić niektóre ćwiczenia, aby nie popaść w schemat wykonywania ciągle tych samych aktywności. Warto także zwiększać systematycznie nie tylko rodzaj ćwiczeń, ale także ich tempo oraz ilość powtórzeń. W konsekwencji zmieni się także ilość czasu odpoczynku pomiędzy seriami. Takie zmiany mogą spowodować radykalne zmiany i pomóc w przełamaniu nieefektywności. Zadbajmy nie tylko o zróżnicowane treningi, ale także o swoje zdrowie psychiczne. Zbyt duża ilość stresu oraz mała ilość snu powodują, że w organizmie wytwarza się duża ilość kortyzolu – czyli hormonu stresu, który sprzyja przybieraniu na wadze, oraz ogranicza zdolności regeneracji mięśni. Na brak widocznych efektów może także wpływać zbyt częste, lub zbyt intensywne wykonywanie treningów. Twój organizm potrzebuje czasu aby się zregenerować, nie ćwicz więcej niż 5 dni w tygodniu, oraz tych samych partii mięśni kilka dni pod rząd. Słabe efekty treningu powoduje także omijanie posiłków bezpośrednio po treningu, który służy jako podstawa prawidłowej regeneracji mięśni. Zbyt małe porcje oraz niska podaż kalorii, także mogą spowolnić efekty treningów.

Czy warto skorzystać z usług trenera personalnego?

Czasami problem braku efektów treningu, może tkwić gdzieś indziej. Jeśli żadne działanie mające na celu poprawę efektywności, nie przyniosło skutków, warto zwrócić się o pomoc do trenera personalnego. Warto przedstawić mu całą historię swoich ćwiczeń, pokazać dziennik treningowy i żywieniowy, czy wykonane badania krwi. Dobry trener pokaże nam na co powinniśmy zwracać większa uwagę podczas treningu, lub jakie dodatkowe działania należy podjąć. Brak motywacji w postaci efektów, może spowodować, że poczujesz pewnego dnia chęć powrotu do starych przyzwyczajeń. Trener personalny pomoże ci się uporać z brakiem motywacji, przypomni ci twój cel i zaproponuje rozwiązanie zaistniałych problemów. Trener personalny doradzi ci nie tylko w kwestii doboru i wykonywania ćwiczeń, ale także w kwestii prawidłowego odżywiania. Jeżeli ćwiczenia nie przynoszą efektów, nie wahaj się – udaj się trenera personalnego, a z pewnością uzyskasz profesjonalną pomoc i efekty znowu zaczną się pojawiać!