Jak często trenować z trenerem personalnym? Rozwiewamy wątpliwości!

Jak często i długo należy trenować, by osiągnąć wymarzone efekty? To pytanie zadaje sobie już na początku chyba każdy, kto chce pochwalić się idealnie wyćwiczoną sylwetką wykreowaną pod okiem trenera personalnego. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej na ten temat!

Od czego zależy liczba treningów w tygodniu?

Nie będzie zaskoczenia, jeśli powiemy, że liczba treningów jest uzależniona głównie od możliwości osoby trenującej. Należy wziąć pod uwagę również cel, jaki klient chce osiągnąć za pomocą ćwiczeń. Z tego względu każdy trener personalny powinien starać się przygotować odpowiedni plan do potrzeb swoich klientów. Wracając jednak do możliwości osoby ćwiczącej, czyli jej stopnia zaawansowania fizycznego – logiczne jest, iż osoby bardziej zaawansowane ćwiczą o wiele więcej od osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę. Nie wiesz, na ile jesteś w stanie sobie pozwolić? Poćwicz w domu, obserwuj siebie podczas tego treningu i wyciągnij wnioski, którymi podzielisz się podczas pierwszego wywiadu z trenerem personalnym.

Trening treningowy nierówny

Żeby poznać odpowiedź na pytanie: „Jak ćwiczyć?”, trzeba najpierw określić, „jak ćwiczyć”. Optymalna liczba treningów na masę mięśniową wynosi około 3-4 w tygodniu. Dobrym pomysłem jest dodawanie sobie do planu treningowego odrobiny aktywności plenerowej, która dotlenia organizm, np. jazdy na rowerze od 2 do 4 razy w tygodniu.

Zupełnie inaczej wyglądają treningi osób ćwiczących wytrzymałościowo czy chcących schudnąć. Np. w przypadku treningu wytrzymałościowego, podobnie jak w treningu sylwetkowym, liczba treningów w tygodniu zależy od płci, wieku, wzrostu, wagi, stanu zdrowia, a przede wszystkim – od poziomu zaawansowania fizycznego oraz psychicznego. Trening powinien być przeprowadzony w formie stopniowania, czyli miarowego, mało obciążającego ćwiczenia. Przykładowa opcja warta zastosowania: trening 2-3 razy w tygodniu zawierający od 5 do 6 30-sekundowych ćwiczeń z jednoczesnym zachowaniem prawidłowych odstępów czasowych po każdym ćwiczeniu (np. 5 sekund pauzy, po czym następuje powrót do wykonywania ćwiczenia). Najlepiej wykonywać je w seriach osobnych na każdy rodzaj.