Jak joga wpływa na organizm i sylwetkę?
Głównym czynnikiem który negatywnie wpływa na sylwetkę oraz organizm, jest siedzący tryb życia. Brak systematycznej aktywności fizycznej, ciągły stres i obciążenie nadmiarem obowiązków, wpływa negatywnie na kondycję oraz samopoczucie człowieka. Aby odzyskać wewnętrzny balans, zdrowszą sylwetkę i spokój w codziennym funkcjonowaniu, wiele osób decyduje się na systematyczne uprawianie jogi. Specyficzny charakter ćwiczeń i wiążąca się z nimi filozofia życia, wyróżniają tę aktywność fizyczną spośród wielu innych. Co daje joga? Jak joga wpływa na organizm i sylwetkę? Wyjaśniamy.
Spis treści:
- Niweluje stres i uczucie zmęczenia
- Uczy prawidłowej postawy
- Reguluje pracę układu krążenia
We wpisie dowiesz się, w jaki sposób praktykowanie jogi wpływa na organizm oraz sylwetkę.
Niweluje stres i uczucie zmęczenia
Negatywny wpływ stresu na organizm i zdrowie człowieka, to w ostatnich latach często poruszany temat. Długotrwałe narażenie organizmu na stres, wpływa negatywnie nie tylko na psychikę, ale także na funkcjonowanie całego organizmu. Ciągły stres objawia się spadkiem odporności, zaburzeniami snu, problemami trawiennymi i innymi skutkami, które mają bezpośredni wpływ na naszą wydajność i nastrój. Regularne zajęcia jogi pozwalają skutecznie redukować stres i zniwelować jego efekty. Joga uczy radzenia sobie w sytuacji wzmożonej nerwowości i kontrolowania skutków odczuwanego stresu. Wpływają na to wykonywane powoli, statyczne pozycje jogi, które wraz z odpowiednimi technikami oddechowymi, odprężają ciało i wyciszają umysł.
Uczy prawidłowej postawy
Jednym z najlepiej widocznych efektów ćwiczenia jogi, jest nauka oraz utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Większość pozycji czyli tak zwanych asan, wymaga od ćwiczącego przyjęcia pozycji wyprostowanej, z uniesieniem klatki piersiowej oraz wycofaniem brzucha w stronę kręgosłupa. Utrzymanie poprawnej postawy ciała w trakcie trwającego treningu, przenosi się z czasem na inne sytuacje w ciągu dnia. Komfort jaki daje utrzymanie prawidłowej pozycji pleców podczas ćwiczeń, sprawia, że garbienie się podczas siedzenia czy spacerowania będzie sprawiało większy dyskomfort. Wyrobienie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała, jest najczęściej dostrzegalnym efektem, niedługo po rozpoczęciu praktykowania jogi. Asany mają także za zadanie rozciągnięcie mięśni i stawów, zwiększenie zakresu ruchu stawów, poprawę równowagi czy dotlenienie mięśni.
Reguluje pracę układu krążenia
Pozytywny wpływ jogi na układ krążenia jest niepodważalny. Ćwiczenia oddechowe praktykowane podczas ćwiczeń jogi, mają za zadanie spowolnić oddech i nadać mu odpowiedni rytm. Systematyczne ćwiczenie jogi powoduje dotlenienie organizmu i wpływa na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Joga pomaga także zwiększyć pojemność płuc, poprawić funkcjonowanie układu oddechowego, wspomaga krążenie i prawidłowe tętno. Uspokajający charakter ćwiczeń wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, a po treningu ćwiczący jest zrelaksowany i wyciszony. Praktykowanie jogi ma kompleksowy wpływ na działanie organizmu a jej systematyczne ćwiczenie przynosi wiele korzyści zdrowotnych.