Jak skutecznie pozbyć się zakwasów?
Zakwasy to potoczna nazwa na ból mięśni, który jest efektem intensywnej aktywności fizycznej. Zakwasy pojawiają się głównie po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach od wysiłku fizycznego i trwają nawet przez kilka dni. Potrafią skutecznie ograniczyć zdolności bezbolesnego wykonywania podstawowych ruchów i utrudniają funkcjonowanie w ciągu dnia. Czy istnieją sprawdzone i skuteczne sposoby na szybkie zniwelowanie objawów przetrenowania? Jak pozbyć się zakwasów? Wyjaśniamy.
Spis treści:
- Co to są zakwasy?
- Jak uniknąć zakwasów?
- Jak pozbyć się zakwasów?
We wpisie przeczytasz, czym są zakwasy, jak można uniknąć ich powstawania oraz jak skutecznie się ich pozbyć.
Co to są zakwasy?
Potoczna nazwa ‘zakwas’ ma swoje źródło w błędnym przekonaniu, iż kwas mlekowy wytwarzający się na skutek beztlenowej pracy mięśni, jest bezpośrednim efektem odczuwania bólu. Kwas mlekowy jest produktem towarzyszącym metabolizmowi, jednak nie jest on bezpośrednią przyczyną bólu mięśni, którego doświadczamy po intensywnym treningu. Sam kwas mlekowy zostaje wypłukany z mięśni przez krew, już nawet po godzinie po wysiłku fizycznym. Poprawnie zjawisko to nazywa się opóźnionym bólem mięśniowym. Zakwasy są przyczyną mikrouszkodzeń mięśni, które nie zostały odpowiednio przygotowane na nadmierne rozciąganie. Ból mięśni może utrzymywać się nawet do kilku dni – w zależności od stopnia i rozległości mikrouszkodzeń. W tym czasie odbywa się proces wzmocnienia i regeneracji uszkodzonych mięśni.
Jak uniknąć zakwasów?
Przede wszystkim przed każdym intensywnym treningiem, należy pamiętać o wykonaniu rozgrzewki. Podczas ćwiczeń składających się na rozgrzewkę, temperatura ciała oraz mięśni wzrasta. Rozgrzane mięśnie cechują się większą elastycznością, a w konsekwencji większą odporność na mikrouszkodzenia. Nawet krótka rozgrzewka trwająca 5-10 minut w formie biegu, jazdy na rowerku, ćwiczenia na stepperze lub orbitreku, da oczekiwane efekty. Ważne jest także rozgrzanie wszystkich stawów, warto więc włączyć do rozgrzewki ćwiczenia, które je zaangażują. Innym sposobem na uniknięcie zakwasów, jest stopniowe zwiększanie wysiłku oraz obciążenia podczas treningu. Stopniowanie wysiłku jest wyjątkowo ważne w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoje treningi – mięśnie nieużywane na co dzień do obciążenia, należy w pierwszej kolejności przyzwyczaić do wysiłku fizycznego.
Jak pozbyć się zakwasów?
Jednym ze skutecznych sposobów na pozbycie się zakwasów, jest wykonanie lekkiego treningu tlenowego lub aerobowego. Zakwasy nie są przeciwwskazaniem do wykonywania treningu, jednak należy wykonywać go z głową i nie powtarzać od razu ćwiczeń, które je wywołały. Trening tlenowy spowoduje, że regeneracja mięśni będzie szybsza. Można sięgnąć po sprawdzone maści o działaniu rozgrzewającym, które rozluźniają napięte mięśnie i zmniejszają odczuwany ból. Jeżeli masz taką możliwość może wybrać się do sauny. Wizyta w saunie skutecznie poprawia krążenie i dotlenia organizm, w efekcie rozluźniając mięśnie i redukując ich ból po intensywnym treningu. Sauna także relaksuje napięty organizm. Pamiętaj, aby nie wchodzić do sauny od razu po wysiłku fizycznym, odczekaj co najmniej kilkanaście godzin.