Jak zostać trenerem personalnym? Porady i wskazówki

Jeśli interesujesz się siłownią i aktywnym trybem życia, zawód trenera personalnego może się okazać dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Zastanawiasz się jednak, co trzeba zrobić i umieć, żeby go wykonywać? Wszystkich potrzebnych informacji dowiesz się z tego artykułu. Zapraszamy do czytania!

Przyda się odpowiedni kurs

Tak jak w innych zawodach, kurs zawodowy okaże się ważny w rozpoczęciu swojej kariery. Należy jednak dodać, że zawód trenera personalnego jest trenerem wolnym i nie podlega uprawnieniom prawnym (np. ustanowionym przez Ministerstwo Sportu). Wybierz kurs, który będzie dopasowany do Twoich oczekiwań i przeprowadzany przez kompetentną osobę, najlepiej autorytet w tej dziedzinie. Zrezygnuj z kursów w formie online – trudno nauczyć się zostania trenerem personalnym na odległość, skoro zawód jest typowo „praktyczny”! Zwróć uwagę, by szkolenie zawierało informacje z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, technik ćwiczeń, psychologii dietetyki i suplementacji, fizjoterapii, technik relaksacyjnych, przedsiębiorczości, podstaw prawnych oraz zasad BHP.

Zbieraj doświadczenie

Jeśli jesteś gościem na siłowni albo bywasz na niej nieregularnie, musisz to zmienić. Zawód trenera personalnego wymaga od Ciebie maksymalnego zgłębienia tematu. Siłownia musi zatem stać się Twoim drugim domem, bo oprócz doskonalenia ćwiczeń, musisz zapoznać się z miejscem i wszystkimi sprzętami. Po prostu – wykorzystuj swoją wiedzę teoretyczną w praktyce, szkoląc się także na sobie.

Nawiązuj kontakty

Bardzo ważne jest, by mieć znajomości w swojej branży lub branżach pokrewnych. Staraj się zatem nawiązać współpracę z dietetykiem czy psychologiem – czasem będziesz potrzebował zapytać ich o radę albo wysłać do nich swojego podopiecznego, gdy będzie potrzebował obszerniejszej konsultacji w danym zakresie. Pamiętaj, że druga strona także może Ciebie polecać swoim pacjentom czy klientom. Korzystna współpraca jest zawsze obustronna.