Joga – jakie przynosi efekty?

Systematyczne uprawianie jogi niesie za sobą wiele korzyści. Nie trzeba długo czekać, aby zobaczyć jej pozytywne efekty. Ćwiczenie jogi pomaga uelastycznić ciało, ukoić nerwy i usprawnić działanie układu mięśniowego. Można powiedzieć, że ogólnie przyczynia się do poprawy jakości życia na każdym polu. Dla wielu osób które zaczęły przygodę z jogą, później przeradza się ona w styl życia. Wpływa pozytywnie na umysł i ciało, uspokaja i wycisza. Joga – jakie jeszcze przynosi efekty? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Joga – charakterystyka ćwiczeń
  • Dla kogo jest przeznaczona joga?
  • Joga – jakie przynosi efekty?

We wpisie dowiesz się, na czym polegają ćwiczenia jogi, dla kogo  jest ona szczególnie przeznaczona oraz jakie niesie za sobą korzyści.

 

Charakterystyka ćwiczeń

Joga to powszechnie znana aktywność fizyczna, polegająca na ćwiczeniach oddechowych, treningu rozciągającego ciało oraz medytacji. Joga składa się z wielu różnych pozycji nazywanych asanami, które wpływają na uelastycznienie oraz wzmocnienie mięśni i stawów. Asana to pozycja jogi, czyli charakterystyczne ułożenie ciała w określonej pozycji. Podczas wykonywania asany skupiamy się na świadomym oddychaniu oraz pełnej koncentracji umysłu. Pozycje jogi aktywizują konkretne mięśnie i ścięgna, powodując ich napięcie i wzmocnienie. Joga to także skoncentrowanie się na odczuwaniu własnego ciała i regulowanie pracy narządów wewnętrznych. Prawidłowy oddech, jest kluczowy do poprawnego wykonania asany. Należy zaczynać od prostych ćwiczeń i miarowo przechodzić do bardziej skomplikowanych.

 

Dla kogo jest przeznaczona joga?

Często na zajęcia jogi najczęściej zapisują się osoby prowadzące siedzący tryb życia, które chcą pozbyć się stresu nagromadzonego podczas tygodni pracy. Jeżeli masz mało ruchu w życiu codziennym, joga będzie idealną formą ćwiczeń i wstępem do dalszej aktywności fizycznej. Dzięki rozważnie trenowanej jodze, unikniesz poważnych urazów lub przetrenowania, które mogą pojawiać się podczas innych aktywności tj. bieganie czy ćwiczenie na siłowni. Joga to idealny wybór dla osób które zmagają się ze sztywnym karkiem, bólem pleców i stawów. Dzięki niej rozciągniesz i uelastycznisz mięśnie głębokie oraz rozluźnisz przeciążony kręgosłup. Regularne uprawianie jogi pomoże zapobiegać wszelkim schorzeniom kręgosłupa w przyszłości. 

 

Co daje joga?

Na efekty ćwiczeń nie trzeba długo czekać – już po pierwszym tygodniu ciało widocznie uelastycznia się, rozluźnia i łatwiej jest skupić myśli. Joga to idealny wybór jeśli chcesz poprawić swoją posturę i mobilność ciała. Joga wpływa na przyjmowanie poprawnej postawy i wyrabia zdrowy nawyk utrzymywania jej w życiu codziennym. Ćwiczenia poprawiają także ruchomość stawów i zwiększają ich zasięg. Zwiększa także rozciągnięcie mięśni i wzmacnia ciało. Mięśnie stają się dotlenione, a włókna mięśniowe zagęszczają się. Ćwiczenie asan reguluje układ krwionośny i pomaga lepiej dotlenić ciało. Jeśli borykasz się z bólami pleców i stawów, joga z pewnością pomoże ci je zniwelować. Większość asan aktywuje mięśnie głębokie kręgosłupa i poszerza zakres ruchu w stawach. Poprawnie i systematycznie wykonywane pozycje, pomogą zlikwidować wszelkie bóle napięciowe i dotlenić tkanki. Joga pozwala także przede wszystkim uspokoić umysł i lepiej poznać możliwości swojego ciała.