Kiedy lepiej ćwiczyć z trenerem personalnym: rano czy wieczorem?

Zdecydowana większość osób ćwiczy po prostu wtedy, kiedy ma na to czas i znajdzie w ciągu dnia choć jedną wolną chwilę. Czasem jest to ranek, a czasem wieczór. Warto jednak być regularnym w tej kwestii i ćwiczyć z trenerem personalnym tylko podczas jednej pory dnia. To kiedy w końcu – rano czy wieczorem? To zależy np. od Twojego celu ćwiczeniowego. Poniżej wyjaśnienie.

Trening rano

Ćwiczenia z rana mogą być znakomitym budzikiem i zastrzykiem energii, po którym kawa nie będzie już potrzebna. Twój mózg jest wtedy w pełni wypoczęty, więc jesteś lepiej skoncentrowany na tym co robisz (czytaj: co ćwiczysz). Ponadto istnieje większe prawdopodobieństwo, że na niego dotrzesz niż na trening wieczorny (nic Ci spontanicznie nie wypadnie). Wystarczy, że pokonasz porannego lenia i szybko wstaniesz w łóżka. Pamiętaj jedynie o solidnej rozgrzewce – z rana Twoje mięśnie nie są dobrze rozgrzane, co bez przygotowania oznacza ryzyko kontuzji.

Kto najbardziej powinien skorzystać z treningu personalnego rankiem? Przede wszystkim są to osoby, które chcą spalić zbędną tkankę tłuszczową i zrzucić trochę kilogramów. Trenując rano sprawiasz, że organizm szybciej zaczyna czerpać energię ze zmagazynowanego tłuszczu. Oznacza to, że rano spalisz więcej tkanki tłuszczowej, niż wykonując ten sam trening, tylko wieczorem. Dodatkowo dzięki porannemu treningowi Twój metabolizm będzie w lepszej formie, a Ty będziesz mieć więcej energii i humoru na resztę dnia.

Trening wieczorem

Wieczorny trening pomaga w redukcji stresu, który uzbierał się po całym dniu, pozwala odpocząć, zrelaksować się i zapewnia spokojniejszy sen. Poza tym wieczorem temperatura Twojego ciała jest wyższa, a mięśnie są lepiej rozgrzane, dlatego ryzyko nabawienia się kontuzji jest mniejsze niż rano po przebudzeniu.

Dla kogo głównie przeznaczony jest trening personalny wieczorem? Dla osób, których celem treningowym jest dźwiganie większych ciężarów lub poprawa ogólnej kondycji fizycznej. Wspomniana już temperatura ciała w parze z wysokim poziomem hormonów sprawiają, że ciało o tej porze jest lepiej przygotowane do intensywniejszych treningów, więc możesz dać z siebie więcej, jeśli chodzi o siłę i wytrzymałość.