Na tropie idealnego prywatnego trenera. Jakimi umiejętnościami powinien się charakteryzować?

Można powiedzieć, że trener personalny jest człowiekiem renesansu; musi posiadać wiedzę i umiejętności z wielu różnych dziedzin. Jakich? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Wiedza na temat wielu rodzajów treningów siłowych

Oczywistym jest, że trener personalny musi znać wiele różnych ćwiczeń i metod treningowych. Co więcej, trener osobisty powinien odznaczać się umiejętnością dopasowania ów treningu do swojego podopiecznego – każdego z osobna. Jednemu może pasować trening siłowy, drugiemu – trening funkcjonalny, a trzeciemu – trening interwałowy. Prywatny trener musi to zauważyć i wcielić w życie.

Znajomość reguł zdrowego odżywiania

Każdy dobry prywatny trener – z Sopotu, Gdańska czy innego miasta – powinien orientować się w zasadach prawidłowego żywienia. Można powiedzieć, że ma w sobie coś z dietetyka. Tak samo jak w przypadku ćwiczeń, ważne jest, by dobierał nowy jadłospis indywidualnie do każdej osoby, czyli stosował tzw. świadomość żywieniową. W końcu każdy człowiek jest inny i nie każdy może jeść to samo!

Wiedza medyczna i znajomość anatomii człowieka

Trener personalny przypomina pod pewnymi względami fizjoterapeutę – pomaga niektorym klientom nie tylko schudnąć czy wyrzeźbić ciało, ale też dojść do zdrowia. Dlatego powinien posiadać wiedzę dotyczącą anatomii człowieka i związanych z niej dolegliwościami. Tylko wtedy klient zyska pewność, że nic nie szkodzi jego zdrowiu.

Bliska lokalizacja

Mówi się, że często pryeatny trener jest też barmanem albo psychologiem – jego zadaniem jest bowiem także słuchać i wspierać. Powinien wyrobić w sobie zmysł empatii (jeśli go nie posiada), bo to przekłada się na całokształt współpracy z klientem, a w efekcie – na jego wyniki. Przyda się więc umiejetność rozmawiania i motywowania. Tylko szczera relacja oparta na zaufaniu i zrozumieniu jest w stanie przynieść sukces, na który tak oboje ciężko pracują – zarówno prywatny trener, jak i jego podopieczny.

Umiejętności psychologiczne i empatia

Chcąc wybrać odpowiedniego trenera personalnego dla siebie, należy pamiętać również o lokalizacji. Więc jeżeli jesteś np. z Trójmiasta, postaw na prywatnego trenera z Gdyni, Gdańska lub Sopotu – i analogicznie w przypadku innych miast czy województw. Choć to nie należy do typowych umiejętności trenera osobistego, pamiętaj, że gdy będzie blisko Ciebie, tym większa szansa na to, że Twoja motywacja nie osłabnie.