Trener personalny, czyli motywator

Okres nowego roku, wiosna, tydzień do wakacji. To fragmenty roku kalendarzowego, w którym większość osób decyduje się zapisać na siłownię, biegać czy uprawiać jakąkolwiek formę ćwiczeń fizycznych. Niestety statystyki są brutalne i znacząca większość z nich odpuszcza po kilku treningach, zostając z tą samą sylwetką i ratami za karnet. Co sprawia, że tak ciężko jest wytrwać w zdrowych postanowieniach i jak ważną rolę odgrywa trener personalny? Zapraszamy do lektury.

Szkodliwe nawyki

Większość psychologów powtarza jak mantrę zdanie, że kluczowe w kontekście zmian życiowych, jest wyrabianie odpowiednich nawyków. Ludzki mózg działa w oparciu o system czynności, które zostają zapamiętane i powtarzane przez pewien okres. Niestety negatywne dla naszego zdrowia nawyki, są zazwyczaj najmniej wymagające i szybko się do nich przyzwyczajamy. Poranne wychodzenie z domu bez śniadania przez kilka dni powoduje, że rano przestajemy odczuwać głód. Proces wygląda tak samo w kontekście wieczornego podjadania czy chodzenia spać o nieregularnych godzinach. Wszystkie negatywne nawyki sprawiają, że czujemy się coraz gorzej i w takich warunkach, ciężko przestawić się na sportowy tryb życia i utrzymać motywację.

Nawyk jest Twoim przyjacielem

Właśnie ze względu na negatywne skłonności, słowo nawyk zaczęto kojarzyć w sposób pejoratywny, ale punkt widzenia można zmienić w bardzo prosty sposób. Wystarczy nauczyć nasz mózg wykonywania czynności, które poprawią nasze zdrowie. Nie jest to tak proste, jak w przypadku negatywnych skłonności. Zdecydowanie łatwiej jest zamówić do domu fast food, niż ugotować zdrowy posiłek, ale kontrolując wszystkie procesy, można tego dokonać. Bardzo istotną funkcję pełni w tym przypadku druga osoba, której opowiemy o swoich postanowieniach i poprosimy ją o pomoc w ich realizacji.

Trener personalny

Jedną z takich osób jest trener personalny. Ludzie, którzy zgłaszają się do niego, szukają kogoś, kto w konsekwentny sposób pomoże im osiągnąć cele w oparciu o racjonalne założenia. Trenerzy personalni oprócz układania diety i dbania o odpowiednie wykonywanie ćwiczeń, pełnią również rolę psychologa i motywatora. Rozmowa z klientem i zapewnienie mu wsparcia w połączeniu z kontrolą wyników sprawia, że rośnie w siłę i zaczyna wierzyć w swoje możliwości. Znajdując się pod stałą opieką, dużo łatwiej jest uczyć się pozytywnych nawyków. Istotnym elementem układanki jest chęć udowodnienia drugiej osobie, że posiada się silną wolę. Słowa uznania z ust trenera personalnego działają budująco i wpływają na utrzymanie sportowego trybu życia.