Trening EMS – co to jest ?

Chcesz zadbać o aktywność fizyczną, ale nie masz wystarczająco dużo czasu, żeby móc regularnie i długo ćwiczyć na siłowni lub w plenerze? Jeśli tak, to jest dla Ciebie idealna alternatywa. Elektrostymulacja mięśni, czyli trening EMS to doskonała propozycja dla osób, które chcą zadbać o swoją sylwetkę i zdrowie, a równocześnie cierpią na brak odpowiedniej ilości czasu. Zobacz, na czym polega trening EMS.

 

Spis treści

Trening EMS – podstawowe informacje

Na czym polega trening EMS krok po kroku

Różnice między treningiem EMS a tradycyjnymi metodami treningowymi

Podstawowe zalety treningu EMS

Redukcja tkanki tłuszczowej

Elektrostymulacja mięśni

Odciążenie stawów

Inne efektywności treningu

Czy trening EMS zwiększa wydajność treningową?

Treningi EMS – jak się przygotować?

Podsumowanie – trening EMS

 

Trening EMS – podstawowe informacje

Czy słyszałeś kiedyś o treningu EMS? Czy wiesz, na czym on dokładnie polega? Bardzo często trening na siłowni planuje się przy wykorzystaniu tradycyjnego treningu siłowego, jednak nie jest to jedyna możliwa opcja. EMS to jedna z najbardziej korzystnych metod treningowych, które mogą być zastąpieniem konwencjonalnego treningu personalnego!

Stymulowanie tkanki tłuszczowej, a także mięśni całego ciała jest możliwe za sprawą elektrostymulacji mięśniowej. Co to oznacza? To jest właśnie trening EMS, który za sprawą specjalnego ubioru (zawierającego specjalne elektrody) i przez elektryczną aktywację mięśni wysyła impulsy elektryczne, które stymulują mięśnie i wpływają na proces redukcji tkanki tłuszczowej. Dużą zaletą treningu EMS jest to, że efekty i osiągnięcia tradycyjnymi metodami można uzyskać w krótszym czasie i niejako przy mniejszym wysiłku.

 

Na czym polega trening EMS krok po kroku

Zatem na czym polega ten trening? Przede wszystkim każda sesja rozpoczyna się od założenia odpowiedniego, specjalistycznego kombinezonu, który ma styczność z każdą grupą mięśni. Dzięki temu możliwa jest stymulacja impulsami prądu stałego całego ciała. Ważne jest, aby trening odbywał się pod okiem przeszkolonego instruktora, trenera, który będzie dostosowywał intensywność ćwiczeń do twoich możliwości i celów treningowych.

Podstawą prawidłowej sesji treningowej jest wykonywanie tradycyjnych ćwiczeń, pod okiem trenera. Wszystko po to, aby zachować odpowiednią technikę i nie spowodować niepotrzebnego urazu. Wykorzystując elektryczną stymulację mięśniową na treningu fizycznym możesz uzyskać lepsze i szybsze efekty.

 

Różnice między treningiem EMS a tradycyjnymi metodami treningowymi

Zastanawiasz się, jak dużo efektów zależy od intensywności treningu? Zarówno mięśnie brzucha, barków czy nóg potrzebują odpowiedniej stymulacji i wysiłku. Dlatego naturalny wysiłek fizyczny dla każdej osoby regularnie ćwiczącej będzie wiązał się z inną dawką wysiłku i spożytkowanej energii. Niezależnie czy jesteś osobą o krótszym czy dłuższym stażu treningowym, warto sięgać do ćwiczeń pobudzających mięśnie głębokie. Trening EMS nie tylko jest dopełnieniem treningów, ale może także stanowić podstawę stymulowania grup mięśniowych. Na skutek precyzyjnego umieszczenia elektrod powodowane jest napięcie mięśni, co przekłada się na efekty ćwiczeń.

 

Podstawowe zalety treningu EMS

Trening EMS umożliwia skuteczne wykorzystanie czasu przeznaczonego na trening całego ciała. Nie jest tajemnicą, że w czasie normalnych zajęć czy zwykłych ćwiczeń możesz nie zdążyć poruszać każdą partią mięśniową. Dlatego ta metoda ćwiczeń pozwala na zwiększenie efektów. Oprócz tego zapewnia lepszą regenerację mięśni niż zwykły trening siłowy.

Za sprawą elektrostymulacji mięśniowej wywoływane są skurcze mięśni, które w trakcie treningu stymulowane są głęboko, co przekłada się na szybsze i bardziej zauważalne efekty.

 

Redukcja tkanki tłuszczowej

Zastanawiasz się, czy wraz ze stymulowaniem mięśni idzie w parze redukowanie tkanki tłuszczowej? Musisz wiedzieć, że zestaw ćwiczeń elektrostymulację mięśniową wykorzystujący wpływa pozytywnie na całe ciało, bez podziału tylko na mięśnie czy tkankę tłuszczową.

 

Elektrostymulacja mięśni

Warto wiedzieć, że do treningu EMS należy się przygotować. Oprócz założenia odpowiedniego stroju kluczowe jest zaplanowanie treningu. Dlaczego? Ponieważ jest to forma aktywności, która choć ma podobne efekty do tradycyjnego treningu siłowego, to różni się intensywnością i zaangażowaniem ciała i mięśni.

Dlatego musisz wiedzieć, że zalecany czas przeznaczony na trening powinien wynosić nie dłużej niż 20 minut. Właśnie taki  czas odpowiada około 90 minutom ćwiczeń wykonywanych metodą tradycyjną. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać skrupulatnie tego zalecenia.

 

Odciążenie stawów

Trening EMS jest także dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy ze stawami. Electrical muscle stimulation nie tylko pozytywnie wpływa na wzmocnienie mięśni, ale także pozwoli zadbać o Twoje stawy i ich prawidłową mobilność.

 

Inne efektywności treningu

Jakie są inne zalety treningu EMS? Inne zalety tego treningu to m.in.:

  • zwiększone budowanie masy mięśniowej,
  • rehabilitacji trwałych uszkodzeń mięśniowych,
  • rehabilitacja urazów mięśniowych powstałych na skutek wypadku lub choroby (w tym zaniku mięśni).

Zatem jeśli uszkodzenie stawów jest Twoją bolączką lub zależy Ci na poprawie szybkości motorycznej to EMS jest właśnie dla Ciebie.

 

Czy trening EMS zwiększa wydajność treningową?

Zdecydowanie tak! Choć wydawać by się mogło, że jest inaczej, w końcu trening trwa zdecydowanie krócej niż tradycyjna aktywność na siłowni, to pozytywnie wpływ na wydajność treningową oraz przyśpiesza osiąganie efektów.

 

Treningi EMS – jak się przygotować?

Najlepiej jest się umówić z przeszkolonym i wykwalifikowanym trenerem, który skutecznie zaplanuje Twój trening oraz go przeprowadzi. Wtedy będziesz mieć pewność, że jesteś w dobrych rękach, a efekty treningowe będą szybciej zauważalne.

 

Podsumowanie – trening EMS

EMS wymienia się wśród korzystnych metod treningowych. Ten trening polega na podłączeniu ćwiczącego do specjalnie skonstruowanego stroju, który jest wyposażony w elektrody. Niekiedy stanowi on podstawę treningów, ale także czasami jest dopełnieniem treningów zawodowych sportowców.