Trening EMS – pytania i odpowiedzi

Trening EMS, czyli elektrostymulacja mięśniowa, to jeden z najchętniej wybieranych rodzajów treningów. Nic dziwnego – w końcu pozwala na zrzucenie zbędnych kilogramów praktycznie bez wysiłku fizycznego! Poznaj najczęstsze pytania, które słyszymy na jego temat wraz z odpowiedziami i zapisz się jak najszybciej!

Na czym polega trening EMS?

EMS to fantastyczny trening, który polega na pobudzaniu mięśni szkieletu za pomocą impulsów prądu – stałego i zmiennego. Impuls ten pochodzi z elektrody znajdującej się w kombinezonie, który zakładany jest podczas treningu. Dzięki temu trener osobisty może na bieżąco kontrolować pracę mięśni ćwiczącego. Trening EMS umożliwia pracę nad kilkoma partiami mięśniowymi jednocześnie, co znacznie skraca czas ćwiczeń i przyspiesza pożądane efekty.

Jak dużo kalorii można spalić na treningu EMS?

W zależności od intensywności treningu spalanie kalorii na jednej sesji elektrostymulacji mięśniowej (około 30 minut) może wynosić od 500 do nawet 1200 kcal.

Czy trening EMS pomoże również w leczeniu kontuzji?

Jak najbardziej. Trening EMS jest także wykorzystywany w fizjoterapii u pacjentów po urazach i wypadkach. Ponadto pomaga łagodzić bóle i korygować wady postawy.

Czy elektrostymulacja mięśniowa jest bezpieczna dla zdrowia?

Według oficjalnych badań EMS nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka. To dlatego, że mięśnie i tak stale współpracują z pomocą naturalnych impulsów elektrycznych. Impulsy elektryczne niskiej częstotliwości wykorzystywane w treningu EMS nie szkodzą również sercu. Oczywiście jak każdy trening, należy wykonywać go pod okiem doświadczonego trenera personalnego.

Jak często należy ćwiczyć z elektrostymulacją mięśniową?

Aby uzyskać optymalne efekty, wystarczy jedna sesja w tygodniu. Jednak treningi EMS powinny być wykonywane przez dłuższy czas i zawsze regularnie.

Czy są jakieś przeciwwskazania do treningu EMS?

Owszem. Największe przeciwskazania do treningu EMS dotyczą osób z częściami elektrycznymi w ciele (np. rozrusznik) oraz z nowotworami. Nie zaleca się również trenować podczas ciąży, karmienia piersią, gorączki, nadciśnienia czy w trakcie chorób skórnych.