Trening personalny a ciąża. Wskazania, przeciwwskazania, korzyści
Uwielbiasz aktywność fizyczną, ale boisz się, że w trakcie ciąży może zaszkodzić dziecku? Możesz kontynuować sport, do którego jesteś przywiązana, pod warunkiem dopasowania jego intensywności do zmieniających się warunków. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży z trenerem personalnym?
- Kobiety, które ćwiczyły w trakcie ciąży z trenerem personalnym, łagodniej przechodziły ciążę, poród i szybciej wracały do formy po urodzeniu dziecka.
- Wiele kobiet w ciąży potwierdza, że aktywność fizyczna poprawiła ich ogólną sprawność (zwłaszcza jeśli ta była kiepska jeszcze przed zajściem w ciążę), ale przede wszystkim wpłynęła pozytywnie na kondycję psychiczną, co pozwoliło uniknąć np. depresji.
- Oprócz treningu w czasie ciąży trener personalny udzieli Ci również wskazówek, jakie ćwiczenia powinnaś zacząć wykonywać po porodzie (24 godziny po), aby wspomóc fizjologiczny połóg.
- Trener personalny posiada wiedzę z zakresu fizjologii kobiet w ciąży i porodu, efektywnych metod treningowych, masażu i fizjoterapii kobiety ciężarnej i w połogu oraz psychodietetyki. Możesz czuć się komfortowo, ale przede wszystkim – bezpiecznie.
Jakich ćwiczeń nie mogą wykonywać kobiety w ciąży w trakcie treningu personalnego?
- ćwiczenia na budowę formy,
- ćwiczenia na poprawianie formy,
- ćwiczenia nowe, których dotąd nie wykonywały,
- bicie rekordów.
Co zatem ćwiczyć w ciąży?
W ciąży dozwolone są wszystkie rodzaje treningów oprócz ćwiczeń, w których ryzyko kontuzji i upadku jest większe oraz występują częste zmiany kierunku ruchu, skręty itp. Najbardziej zalecane w ciąży są lekkie ćwiczenia aerobowe i ćwiczenia siłowe, które idealnie nadają się jako podstawa planu treningowego w ciąży. To, jakie ćwiczenia powinnaś wykonywać, zależy też od trymestru ciąży, w którym się obecnie znajdujesz.
Kto nie powinien ćwiczyć w trakcie ciąży?
Oczywistym jest, że jakiekolwiek ćwiczenia, nawet te z trenerem personalnym, nie są odpowiednie dla kobiet z ciążą zagrożoną albo z innymi komplikacjami. Zastopuj ćwiczenia, jeśli w trakcie ich wykonywania zauważyłaś u siebie:
- krwawienia,
- skurcze,
- nagle bóle,
- zawroty głowy,
- silne zmęczenie.