Trening personalny a ciąża. Wskazania, przeciwwskazania, korzyści

Uwielbiasz aktywność fizyczną, ale boisz się, że w trakcie ciąży może zaszkodzić dziecku? Możesz kontynuować sport, do którego jesteś przywiązana, pod warunkiem dopasowania jego intensywności do zmieniających się warunków. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży z trenerem personalnym?

 1. Kobiety, które ćwiczyły w trakcie ciąży z trenerem personalnym, łagodniej przechodziły ciążę, poród i szybciej wracały do formy po urodzeniu dziecka.
 2. Wiele kobiet w ciąży potwierdza, że aktywność fizyczna poprawiła ich ogólną sprawność (zwłaszcza jeśli ta była kiepska jeszcze przed zajściem w ciążę), ale przede wszystkim wpłynęła pozytywnie na kondycję psychiczną, co pozwoliło uniknąć np. depresji.
 3. Oprócz treningu w czasie ciąży trener personalny udzieli Ci również wskazówek, jakie ćwiczenia powinnaś zacząć wykonywać po porodzie (24 godziny po), aby wspomóc fizjologiczny połóg.
 4. Trener personalny posiada wiedzę z zakresu fizjologii kobiet w ciąży i porodu, efektywnych metod treningowych, masażu i fizjoterapii kobiety ciężarnej i w połogu oraz psychodietetyki. Możesz czuć się komfortowo, ale przede wszystkim – bezpiecznie.

Jakich ćwiczeń nie mogą wykonywać kobiety w ciąży w trakcie treningu personalnego?

 • ćwiczenia na budowę formy,
 • ćwiczenia na poprawianie formy,
 • ćwiczenia nowe, których dotąd nie wykonywały,
 • bicie rekordów.

Co zatem ćwiczyć w ciąży?

W ciąży dozwolone są wszystkie rodzaje treningów oprócz ćwiczeń, w których ryzyko kontuzji i upadku jest większe oraz występują częste zmiany kierunku ruchu, skręty itp. Najbardziej zalecane w ciąży są lekkie ćwiczenia aerobowe i ćwiczenia siłowe, które idealnie nadają się jako podstawa planu treningowego w ciąży. To, jakie ćwiczenia powinnaś wykonywać, zależy też od trymestru ciąży, w którym się obecnie znajdujesz.

Kto nie powinien ćwiczyć w trakcie ciąży?

Oczywistym jest, że jakiekolwiek ćwiczenia, nawet te z trenerem personalnym, nie są odpowiednie dla kobiet z ciążą zagrożoną albo z innymi komplikacjami. Zastopuj ćwiczenia, jeśli w trakcie ich wykonywania zauważyłaś u siebie:

 • krwawienia,
 • skurcze,
 • nagle bóle,
 • zawroty głowy,
 • silne zmęczenie.