Trening personalny dla osób z zaburzeniami glikemii

U osób chorych na cukrzycę i hipoglikemię zainteresowanie aktywnością fizyczną jest często ograniczone, co po części ma swoje uzasadnienie fizjologiczne – wszystko przez nieprawidłową ilość insuliny w organizmie. Diabetycy oraz hipoglikemicy nie powinni jednak całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej – dobry trener personalny wie, jakie ćwiczenia okażą się najlepsze dla osób z tą chorobą.

Trener personalny podpowiada: jak ćwiczyć podczas cukrzycy i hipoglikemii?

Podstawową zasadą podczas treningu w cukrzycy i hipoglikemii jest umiar. Nie wolno doprowadzić do przeciążenia organizmu, ponieważ skutkuje to obniżeniem poziomu cukru we krwi. Ćwiczenia o umiarkowanej intensywności są nie tylko bezpieczniejsze, ale również zapewniają osiągnięcie większego wydatku kalorycznego – dzięki możliwości przedłużenia czasu wysiłku. Najlepszą formą ćwiczeń dla chorych jest ruch związany z przemieszczaniem jak najwięcej części ciała. Odpowiednie okażą się ćwiczenia siłowe, aerobowe oraz rozciągające.
Stopień intensywności ćwiczeń powinien być dopasowany przez trenera personalnego do indywidualnych możliwości chorego. Na przykład dla osób z dużą nadwagą zaleca się ćwiczenia odciążające kręgosłup, kolana oraz biodra.

Podstawowe zasady treningu dla osób z zaburzeniami glikemii:

  • Wysiłek powinien być wykonywany w jednostajnym tempie przez minimum 30 minut.
  • Ćwiczenia należy wykonywać przynajmniej 3 razy w tygodniu.
  • O podjęciu systematycznej aktywności fizycznej należy poinformować lekarza prowadzącego.
  • Warto skorzystać z usług trenera personalnego, który zaopiekuje się Tobą w trakcie treningu.
  • W przypadku zbyt niskiego poziomu glukozy w krwiobiegu, przed planowanym wysiłkiem należy zjeść posiłek bogaty w węglowodany złożone i błonnik, np. kanapka z pieczywem gruboziarnistym albo warzywna sałatka.
  • W przypadku osób z cukrzycą insulinozależną typu I, przed podjęciem długotrwałego wysiłku należy zmniejszyć ilość wstrzykiwanej insuliny o 30-50%.

W rzeczywistości chorzy na cukrzycę lub hipoglikemię powinni obserwować, jak zmienia się ich poziom glukozy w organizmie w odpowiedzi na różne formy ćwiczeń. Wówczas wtedy najlepiej będzie można wybrać te najlepsze dla siebie. Powodzenia!