Kiedy zacząć trenować? 5 sygnałów od Twojego organizmu, że czas zejść z kanapy!
Nie ma znaczenia, czy mowa o treningu EMS, pójściu na siłownię czy na basen. Potrzebujesz aktywności fizycznej i właściwie nie powinno być do tego specjalnych powodów. Zobacz jednak, kiedy najwyższy czas zacząć dbać o siebie i pokochać ruch!
1. Zacznij trenować, gdy jesteś ospały i ciągle zmęczony
Być może to Twój tryb życia sprawia, że na nic nie masz siły, a codzienne wstawanie rano z łóżka jest dla Ciebie ogromną udręką? Niezależnie od powodu ważna jest regularna aktywność fizyczna. Dotleń organizm, wykonując ćwiczenia świeżym powietrzu. W ten sposób poprawia się także wydolność układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, sprawiając, że pracują wydajniej i efektywniej. Czym to skutkuje? Gwarantowany dobry humor, pozytywne nastawienie i więcej energii!
2. Zacznij trenować, gdy masz za wysoki poziom cholesterolu
Nadmiar cholesterolu to problem, który dotyczy osób niezależnie od wieku. To znak, że warto zacząć ćwiczyć – nie tylko dla kondycji czy wyglądu, ale głównie dla swojego zdrowia! Zastosuj łatwy schemat treningowy: 3 x 30 x 130, czyli ćwiczenia 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem powyżej 130 uderzeń na minutę. Zbadaj się ponownie po kilku miesiącach regularnych treningów, a z pewnością Twoje wyniki przyprawią Cię o uśmiech.
3. Zacznij trenować, gdy cierpisz na nadciśnienie
Przy nadciśnieniu trzeba uważać, by nie przeforsować organizmu (o co łatwo). Z tego względu najlepsze będą spokojne, jednostajne ćwiczenia jak marsz, jogging, nordic walking czy pływanie. Pamiętaj proszę, by ćwiczyć ostrożnie, bez pośpiechu i nagłych zmian tempa. Wysiłek powinien być umiarkowany, a tętno nie powinno przekraczać 120 uderzeń na minutę.
4. Zacznij trenować, gdy zmagasz się z pozbawioną jędrności skórą
Skóra ma to do siebie, że z wiekiem traci na swojej jędrności i staje się zwiotczała (często występuje także w parze z cellulitem). Dotyczy to zwłaszcza takich rejonów jak uda, pośladki i brzuch. Przywrócisz im dawną świetność dzięki aktywności fizycznej, która stymuluje wytwarzanie kolagenu odpowiedzialnego za prawidłową elastyczność skóry.
5. Zacznij trenować, gdy prowadzisz stresujący tryb życia
Za każdym razem, gdy się stresujesz, Twój organizm wytwarza hormony stresu – adrenalinę i kortyzol. Jeśli w Twoim życiu jest dużo stresu i mało ruchu, hormony kumulują się, wpływając negatywnie na Twój nastrój. Regularne treningi pomogą Ci odreagować nagromadzone napięcie i wyrzucić z siebie wszystkie złe uczucia. W dłuższej perspektywie to pomaga zniwelować ryzyko zachorowania na depresję czy nerwicę.